Podlaski Przełom Bugu
Dolina Bugu charakteryzuje się wysokim stopniem naturalności. Nieuregulowane koryto rzeki oraz różnorodność siedlisk i ekosystemów to czynniki, które sprawiają, że dolina jest ostoją dla wielu rzadkich i zagrożonych gatunków roślin i zwierząt.
Różnorodność siedlisk i gatunków
Istotnym elementem krajobrazu, o dużych walorach estetycznych i przyrodniczych, są również starorzecza powstające w wyniku meandrowania koryta rzeki. Stanowią one wraz z otaczającymi łąkami i murawami miejsca rozrodu i żerowania zagrożonych gatunków zwierząt, w tym wymienionych w Dyrektywach: Ptasiej i Siedliskowej. Występują tu m.in.: kumak nizinny, derkacz, rybitwa czarna, bąk, błotniak stawowy, błotniak łąkowy, orlik krzykliwy, bocian biały i bocian czarny. Z innych gatunków warto wymienić: krwawodzioba, rycyka, kszyka, sieweczkę obrożną, dudka, srokosza, gąsiorka oraz pokląskwę. Równie bogata jest szata roślinna.
Ochrona obszarowa
W 1994 r. w celu ochrony walorów przyrodniczych i krajobrazowych doliny Bugu powołano Park Krajobrazowy “Podlaski Przełom Bugu”. Znaczą część parku krajobrazowego objęto programem Natura 2000. Utworzono dwa obszary, wchodzące w skład Europejskiej Sieci Ekologicznej Natura 2000: – Obszar Specjalnej Ochrony Ptaków o nazwie “Dolina Dolnego Bugu” (PLB140002), wyznaczony dla ochrony gatunków ptaków z Załącznika I Dyrektywy Ptasiej oraz Specjalny Obszar Ochrony Siedlisk o nazwie “Ostoja Nadbużańska” (PLH140005), wyznaczony na podstawie Dyrektywy Siedliskowej dla siedlisk przyrodniczych wymienionych w jej załączniku I oraz siedlisk gatunków zwierząt i roślin wymienionych w załączniku II. Jako Europejski Korytarz Ekologiczny dolina Bugu została zaliczona do ostoi o znaczeniu międzynarodowym w projekcie sieci obszarów ECONET Polska.