O projekcie:

Celem projektu jest zachowanie ciepłolubnych muraw napiaskowych na kilku najcenniejszych stanowiskach w dolinie Bugu (głównie w Podlaskim Przełomie Bugu). Zabiegi ochronne polegają na powstrzymaniu sukcesji wtórnej (usuwanie siewek drzew i krzewów), a następnie przywróceniu ekstensywnego wypasu lub ewentualnie koszenia.

Nasze działania:

  • ODKRZACZANIE MURAW NAPIASKOWYCH -  od 2004 r. organizujemy obozy podczas, których odkrzaczamy murawy napiaskowe na najcenniejszych stanowiskach. Prace wykonują najczęściej członkowie i sympatycy Towarzystwa. W sumie odkrzaczyliśmy już kilkadziesiąt hektarów muraw. W ostatnich latach nasze prace koncentrują się na terenie rezerwatu "Kózki" oraz projektowanego rezerwatu "Wajkowska Wyspa".
  • PRZYWRACANIE EKSTENSYWNEGO WYPASU. Podniesienie wymogów co do jakości mleka, jego przechowywania oraz produkcji spowodowało, iż wielu rolników zrezygnowało z hodowli bydła mlecznego lub znacząco ograniczyło liczbę trzymanych zwierząt. Chcąc zachować ekstensywny wypas na nadbużańskich wygonach wspieramy hodowle bydła mięsnego. Pomagamy również zorganizować wypas na murawach - ubogich pastwiskach. W 2006 r sfinansowaliśmy wykonanie 700 metrowego ogrodzenia pastwisk w projektowanym rezerwacie “Wajkowska Wyspa”. Dzięki naszym działaniom od 2007 roku na terenie tym wypasane jest stado (ok 30) krów.  W 2008 roku sprowadziliśmy nad Bug  prymitywne owce rasy świniarka. Owce będą wypasane w rezerwacie “Kózki”. Ich zadaniem będzie zapobieganie sukcesji wtórnej na murawach w rezerwacie.
  • Bydło rasy Hereford doskonale sprawdza sie na ubogich nadbużańskich pastwiskach. Fot. Dominik Krupiński
     

  • Świniarka - rodzima, prymitywna rasa owiec Fot. Dominik Krupiński
     

  • PROMOCJA PROGRAMU ROLNOŚRODOWISKOWEGO - Informujemy rolników o możliwościach uzyskania dopłat z tytułu użytkowania muraw zgodnie z wymogami pakietu 5. (wariant: murawy ciepłolubne).