Spotkanie pustułkowe
W dniu 31 marca 2007 r. w sali konferencyjnej siedleckiego oddziału Wojewódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego odbyło się spotkanie, którego celem było podsumowanie działań na rzecz ochrony pustułki w środkowo-wschodniej Polsce. Różnorodne prace w tym kierunku, koordynowane przez Towarzystwo Przyrodnicze „Bocian”, prowadzone są od wiosny 2003 roku. W trakcie spotkania uczestnicy wysłuchali kilku prelegentów. Większość wystąpień dotyczyła zakresu dotychczasowych działań na rzecz ochrony tego ptaka oraz efektów tych prac w Polsce środkowo-wschodniej.
Mirosław Rzępała przedstawił dotych- czasowy zakres prac zrealizowanych w regionie od wiosny 2003 do wiosny 2007. W programie uczestniczyło szereg instytucji i osób, dzięki którym zamontowano w terenie (w miastach i w krajobrazie rolniczym) ponad 700 skrzynek. Dzięki tej akcji liczebność pustułek gniazdujących w skrzynkach szybko wzrasta, w tempie ok. 120% rocznie. W 2006 roku już blisko 100 par pustułek zasiedlało zawieszone skrzynki. Z tej liczby 87 par w woj. mazowieckim, gdzie zawieszona została największa partia budek.
W ochronę pustułek zaangażowani są energetycy (Rejon Energetyczny Siedlce, Rejon Energetyczny Sokołów, Rejon Energetyczny Brodnica), którzy montują skrzynki dla pustułek na słupach energetycznych średniego napięcia. Duży wkład ma RDLP w Warszawie, dzięki współpracy z tą instytucją oraz Nadleśnictwem Siedlce otrzymaliśmy nieodpłatnie ponad 400 skrzynek. Do programu włączyło się też kilka szkół z powiatów: siedleckiego, łosickiego, sokołowskiego, które wykonały do tej pory blisko 70 skrzynek. Na najbliższy sezon planowane są kontrole wszystkich zawieszonych skrzynek.
Łukasz Rejt – współautor monografii o pustułce – opowiedział o różnicach genetycznych między pustułkami siedleckimi i warszawskimi na podstawie badań prowadzonych w ostatnich latach. Zainteresowanie wzbudziła też opowieść niżej podpisanego na temat ekspedycji na Krym w 2005 roku, gdzie jednym z głównych bohaterów wśród obserwowanych ptaków była licznie występująca tam pustułka.
Rusłan Shaykin - gość z Białorusi - przedstawiciel APB (Ochrona Ptaków Białorusi) opowiedział o kolonii pustułek liczącej 6-8 par w miejscowości Maczuliszczy koło Mińska białoruskiego. Ptaki gniazdują tam w małej enklawie starych sosen, w gniazdach ptaków krukowatych, gdzie teren wokoło podlega wysokiej presji ze strony człowieka (rozwój zabudowy, obecność dwóch dróg dojazdowych do przystanku kolejowego). W odniesieniu do pustułek prowadzone są działania ochronne - budowa płaskich i otwartych drewnianych platforemek gniazdowych zastępujących niszczejące gniazda ptaków krukowatych oraz działania edukacyjne – spotkania z młodzieżą i odpowiednie wydawnictwa. Spotkanie zostało okraszone prezentacją multimedialną „Ptaki w obiektywie” Czarka Pióro i Mateusza Matysiaka przedstawiającą znakomite zdjęcia ptaków fotografowanych w Polsce.
Na sam koniec Dominik Krupiński przedstawił problemy dotyczące ochrony błotniaka łąkowego – ptaka drapieżnego, dla którego podstawowym zagrożeniem jest presja ze strony drapieżników, głównie lisa niszczącego jego gniazda. W wystąpieniu tym nie zabrakło również informacji na temat programów rolnośrodowiskowych, które powinny być podstawowym instrumentem ochrony bioróżnorodności w krajobrazie rolniczym, w tym oczywiście błotniaka łąkowego.
W spotkaniu uczestniczyło około 50 osób. Wśród nich obecni byli Ci, którzy w wydatny sposób wspierają program. Wszystkim, którzy pomogli przy organizacji spotkania oraz tym, którzy w nim uczestniczyli serdecznie dziękuję za przybycie i czynny udział.
Podziel się artykułem
Komentarze / 0
musisz zalogować się, aby dodać komentarz... → Zaloguj się | Rejestracja