III Konferencja przyrodnicza w Rogowie

W dniach 20-21 marca 2007 roku, w Leśnym Zakładzie Doświadczalnym w Rogowie, odbyła się III Konferencja "Aktywne Metody Ochrony Przyrody w Zrównoważonym Leśnictwie". Temat przewodni brzmiał "Siedliska i gatunki wskaźnikowe w lasach". Konferencja zgromadziła osoby ze świata nauki, leśników, organizacje przyrodnicze, a także sporą grupę osób zainteresowanych szeroko pojętą ochroną przyrody.

Tradycyjnie już na rogowskiej konferencji wygłoszono w ciągu dwóch dni bardzo wiele referatów, a także zaprezentowano kilkadziesiąt posterów. Ponieważ spotkanie dotyczyło aktywnej ochrony gatunków w lasach, wokół tej problematyki koncentrowało się większość wystąpień. Najciekawsze z nich dotyczyły między innymi prowadzonej od poprzedniego roku na terenie lasów państwowych powszechniej inwentaryzacji gatunków i siedlisk przyrodniczych, aktywnych metod ochrony przyrody na terenie lasów wilgotnych czy nowoczesnych metod badań ssaków w lasach.

 


Fot. Dariusz Anderwald


Duże zainteresowanie wzbudziły też wystąpienia związane z problematyką występowania martwych drzew na terenie lasów oraz ochroną torfowisk leśnych. Znaczną część konferencji poświęcono na prezentację wyników prac badawczych prowadzonych w ostatnich latach. Wśród tematyki z tej grupy znalazły się m.in. referaty szczegółowo omawiające wyniki badań nad dzięciołami będącymi gatunkami wskaźnikowymi dla niektórych metod ochrony różnorodności w Puszczy Białowieskiej czy o wymaganiach środowiskowych rysia. Dużo miejsca poświęcono owadom związanym z różnymi typami lasów. W dwóch referatach omawiano dość szeroko występowanie rzadkich chrząszczy, jako wskaźników naturalności drzewostanów, jak również warunków, jakie powinny spełniać drzewostany by były odpowiednim miejscem ich występowania. W programie konferencji znalazł się także aspekt "bociani".

 

 
Fot. Dariusz Anderwald


W pierwszym dniu jej trwania zaprezentowano wyniki programu ochrony bociana czarnego prowadzonego przez nasze Towarzystwo. Od roku 2004 program ten został wzbogacony o małą retencję wokół czynnych stanowisk bociana czarnego w nadleśnictwach Sokołów Podlaski i Siedlce. W ostatnim czasie wykonano 35 progów piętrzących oraz dwie zastawki, mające zatrzymywać wodę i poprawiać w ten sposób warunki środowiskowe wokół gniazd. Prezentowano także zagadnienia związane z rekonstrukcją zniszczonych gniazd oraz wyniki monitoringu populacji bociana czarnego w regionie mazowieckim. Każdego roku jest monitorowanych około 140 stanowisk tego gatunku na wspomnianym terenie. Referat ten wywołał wiele pytań, które ze względu na ograniczoną ilość czasu zadawano w kuluarach.

 

 
Fot. Dariusz Anderwald

Organizowane rokrocznie przez Leśny Zakład Doświadczalny w Rogowie konferencje obejmują szeroko pojętą ochronę przyrody w lasach. Każdorazowo gromadzą one dużą liczbę osób reprezentujących różne dyscypliny przyrodnicze, a także leśników. Są one wspaniałą okazją do wymiany poglądów na temat bieżącej sytuacji ochrony gatunków i siedlisk przyrodniczych. Uczestnictwo w tych spotkaniach jest też okazją do poddania pod publiczną ocenę prowadzonych przez różne instytucje działań ochronnych.

Konferencje te pozwalają także zapoznać się z nowoczesnymi metodami stosowanymi w monitoringu różnych grup zwierząt, a także różnym podejściem do praktycznej ochrony przyrody w naszym kraju.

 

Ireneusz Kaługa
27 marca 2007

Ocena: 0 głosów Aktualna ocena: 0

Komentarze / 0

musisz zalogować się, aby dodać komentarz... → Zaloguj się | Rejestracja