Kolejne warsztaty błotniakowe za nami
Siódmego lutego w Siedlcach odbyły się kolejne warsztaty poświęcone błotniakowi łąkowemu. Tym razem miały one typowo roboczy charakter. W warsztatach uczestniczyło 27 osób działających w grupach roboczych błotniaka łąkowego, m.in.: w województwie wielkopolskim, zachodniopomorskim, mazowieckim i podlaskim. Głównym celem spotkania było podsumowanie dotychczasowych działań, wymiana doświadczeń ochroniarskich oraz lepsze skoordynowanie prac w nadchodzącym sezonie lęgowym. Podczas spotkania omówiono również zadania szkoleniowo-promocyjne na najbliższe miesiące. Jedno z nich polega na przeprowadzeniu 8 szkoleń w Wojewódzkich Ośrodków Doradztwa Rolniczego. Podczas szkoleń w WODR zaprezentowana zostanie płyta edukacyjna “Ptaki krajobrazu rolniczego”, która została wydana ze środków Fundacji EkoFundusz. Prezentacja jest skierowana głównie do doradców rolnośrodowiskowych, ale również rolników i młodzieży szkolnej. Jej główna część została poświęcona błotniakowi łąkowemu. W prezentacji przedstawiono również sylwetki 35 innych gatunków ptaków krajobrazu rolniczego. Na stronach poświęconych każdemu gatunkowi znajdują się zdjęcia, pliki audio z głosami oraz opisy wyglądu, biologii, pokarmu, zagrożeń oraz typów siedlisk w jakich można gatunek zobaczyć. Przy każdym gatunku zostały umieszczone propozycje pakietów rolnośrodowiskowych, które należy wdrażać w celu ochrony ich siedlisk lub żerowisk. Prezentacja multimedialna jest źródłem przyrodniczej wiedzy i z pewnością przyczyni się do poprawy znajomości awifauny krajobrazu rolniczego wśród pracowników doradztwa rolniczego oraz samych rolników.
Podczas szkoleń w WODR pokazywany będzie również film „Błotniak łąkowy – arystokrata pól”, który został wydany ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego. Prace nad nim trwały dwa sezony. Film został wydany w dwóch wersjach językowych (polskiej i angielskiej) i w atrakcyjny sposób omawia wybrane aspekty biologii oraz ekologii błotniaka łąkowego. Przedstawia również ważniejsze działania realizowane w ramach projektu ochrony tego gatunku na południowym Podlasiu, m.in.: czynną ochronę gniazd, radiotelemetrię i telemetrię satelitarną. Powstał z myślą propagowania idei aktywnej ochrony błotniaka łąkowego w społeczeństwie.
Film będzie wyświetlany również podczas prelekcji dla rolników, realizowanych w okresie luty-marzec na południowym Podlasiu. Prelekcje odbędą się w tych miejscowościach w pobliżu, których znajdują się kolonie lęgowe błotniaka łąkowego. W 2009 roku planujemy przeprowadzenie 16 takich prelekcji. Podsumowując, można stwierdzić, że wczesna wiosna będzie równie pracowita jak maj, czerwiec i lipiec, kiedy prowadzone są działania w terenie.
Wszystkim uczestnikom warsztatów jeszcze raz dziękuje za przybycie! Szczególne podziękowania składam osobom, które pomagały w ich zorganizowaniu. Są to m.in.: Ireneusz Kaługa, Paweł Niski, Mirosław Rzępała, Monika Stefaniak.
Warsztaty zostały sfinansowane ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego, Norweskiego Mechanizmu Finansowego oraz budżetu Rzeczypospolitej Polskiej w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych
Dominik Krupiński
Galeria zdjęć
Podziel się artykułem
Komentarze / 0
musisz zalogować się, aby dodać komentarz... → Zaloguj się | Rejestracja