Konferencja metodyczna dla nauczycieli biologii i przyrody w Ostrowi Mazowieckiej

Drugiego lutego, bieżącego roku, w Zespole Szkół Publicznych Nr 1 w Ostrowi Mazowieckiej odbyła się konferencja dla nauczycieli przyrody i biologii pt.: "Wykorzystanie różnorodnych środków dydaktycznych w edukacji ekologicznej na przykładzie programu ochrony bociana białego". Spotkanie to zostało zorganizowane przez dyrekcję i nauczycieli ZSP nr 1. Wzięłó w nim udział ponad 30 nauczycieli przyrody i biologii z terenu powiatu ostrowskiego, przedstawiciele Kuratorium Oświaty w Warszawie delegatura w Ostrołęce, lokalne media oraz przedstawiciele TP "Bocian".

Celem konferencji oprócz przybliżenia różnorodnych technik i metod mogących służyć nauczaniu przedmiotów przyrodniczych w szkole, była próba powołania grupy roboczej, która w przyszłości będzie prowadzić program ochrony bociana białego na Ziemi Ostrowskiej.

Od jakiegoś czasu, istnieje potrzeba powołania takiej grupy na Ziemi Ostrowskiej gdzie gnieździ się stosunkowo liczna populacja bociana białego. Na terenie powiatów: ostrowskiego, makowskiego, ostrołęckiego, wyszkowskiego każdego roku za naszym pośrednictwem zabezpiecza się rocznie kilkadziesiąt zagrożonych bocianich gniazd oraz ratuje, co najmniej kilkanaście kontuzjowanych ptaków (porażone prądem, zaplątane w sznurki itp.).
Działania TP "Bocian" na tym terenie są wspierane przez Mazowiecki Urząd Wojewódzki, Delegaturę i Placówkę zamiejscową Wydziału Środowiska i Rolnictwa w Ostrołęce, dyrekcję i nauczycieli z ZSP nr 1 w Ostrowi Mazowieckiej, nadleśnictwo Ostrów Mazowiecka oraz osoby indywidualne z tego terenu. Aby działania w odniesieniu do bociana i innych gatunków były jeszcze bardziej kompleksowe i skuteczne powstał pomysł tworzenia grupy osób zaangażowanych, którzy mogą w ramach programu pomagać na miejscu, co jest najbardziej racjonalnym rozwiązaniem.

W trakcie konferencji szczegółowo omawiano metody wykorzystywane podczas nauki przedmiotów przyrodniczych w szkołach różnego szczebla. Cennym przykładem był pokaz filmu Makrokosmos jak środka dydaktycznego mającego służyć edukacji dzieci i młodzieży. Przybliżono też przykłady zagadnień ornitologicznych, jakie są poruszane na zajęciach lekcyjnych w ZSP nr 1 w Ostrowi. W ramach konferencji przedstawiono także szczegółowe zasady działania programu ochrony bociana białego i terenów podmokłych w Polsce oraz w regionie, co spotkało się z zainteresowanych zgromadzonych nauczycieli (ponad 30 osób).

Nasze dotychczasowe doświadczenia pozwalają przypuszczać, że w najbliższym czasie wymienione wcześniej instytucje przy udziale zaangażowanych nauczycieli będą zajmować się monitoringiem populacji bociana na ziemi ostrowskiej, aktywnie wspierać działania związane z zabezpieczaniem zagrożonych stanowisk tego gatunku oraz pomagać w ratowaniu kontuzjowanych ptaków.
Jeśli chodzi o te ostatnie, to mamy nadzieję, że na terenie powiatu ostrowskiego powstanie tymczasowe schronisko, w którym będzie możliwość czasowego przetrzymywania kontuzjowanych bocianów oraz ptaków innych gatunków.

Z każdym rokiem biuro TP "Bocian" notuje rosnącą liczbę zgłoszeń dotyczących poszkodowanych bocianów z tego terenu oraz z powiatów sąsiadujących. Ze względu na znaczne oddalenie naszej siedziby od terenu powiatu ostrowskiego (ponad 80 km) konieczne jest zorganizowanie grupy, która będzie interweniować na miejscu. Dotychczas problem ten był rozwiązywany przez dyrektora ZSZ nr 1 Jerzego Bauera, który nie szczędząc sił i środków błyskawicznie reagował pomagając w miarę swoich możliwości boćkom z terenu powiatu i okolic. Osoby indywidualne dysponują z reguły niewielkimi możliwościami i w obliczu rosnącego "bocianiego problemu" trzeba podejmować zorganizowane działania stąd słuszny zamysł tworzenia grupy.

Efektem konferencji było zgromadzenie takiej właśnie zaangażowanej grypy i pokazanie możliwości jej działania. Gratulujemy pomysłu zorganizowania spotkania oraz mamy nadzieję, że wszystkie zaplanowane działania zostaną wprowadzone w życie.

 


Ireneusz Kaługa


Ocena: 0 głosów Aktualna ocena: 0

Komentarze / 0

musisz zalogować się, aby dodać komentarz... → Zaloguj się | Rejestracja