Obserwacje skrzydlatych mieszkańców „Parku Radziwiłła”

W ramach spotkań z przyrodą Klub Kultury Piast zorganizował dla uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 9 warsztaty ornitologiczne. Miejscem obserwacji ptaków był Park Radziwiłła. Przewodnikiem po Parku Radziwiłła był Jarosław Mydlak. Piesze poszukiwania ptaków odbyły się w dwóch terminach 6 kwietnia i 13 kwietnia. Łącznie w warsztatach wzięło udział około stu uczniów.


Przed wyjściem w teren odbył się krótki instruktaż  z rozpoznawania ptaków, rozdane zostały specjalne formularze,  które uczniowie po wypełnieniu mieli wkleić do zeszytu z przyrody.


Formularze zawierały pola: gatunek, data obserwacji, miejsce obserwacji, ilość osobników, szczegóły obserwacji. Na dole formularza były odnośniki do Polskiej Kartoteki Przyrodniczej oraz strony springalive.


Celem warsztatów było ukazanie uczniom bogactwa awifauny parku oraz sposobu gromadzenia danych z obserwacji w terenie. Dzięki wklejeniu karty obserwacji do zeszytów szkolnych uczniowie zapamiętają niecodzienne zajęcia jakie odbyli.

Rozpoznawanie ptaków było wielką frajdą dla uczniów. Przed wyjściem do parku uczniowie ze znudzeniem twierdzili, że będą tylko wrony, jakież było ich zdumienie kiedy słowna wrona stała się gawronem.


Podczas pierwszej wyprawy odnotowaliśmy 14 gatunków, w tym samca dzięcioła białoszyjego, bębniącego w suchy konar topoli. W czasie drugiej wyprawy pogoda była deszczowa, gatunków już tylko 11. Największym zainteresowaniem cieszył się najmniejszy ptak Europy mysikrólik, który dał się podejść całej grupie na niewielką odległość.


Dzieci dziwiły się, że może być takie skrzydlate maleństwo, pokazując palcami jedno drugiemu gdzie ptaszek przelatuje.
Po warsztatach wyłoniono zwycięzców. Uczniowie, którzy rozpoznali najwięcej gatunków ptaków i dobrze odpowiedzieli na pytania przewodnika otrzymali nagrody, którymi były płyty: „Ptaki Krajobrazu Rolniczego”.

 Za pomoc w realizacji warsztatów ornitologicznych chciałbym podziękować Elżbiecie Trochimiuk z K.K. Piast, oraz nauczycielkom: Elżbiecie Bebczuk, Izabeli Zalewskiej, Iwonie Polubiec i Joannie Dzięcioł.

 

Jarosław Mydlak


Ocena: 0 głosów Aktualna ocena: 0

Komentarze / 0

musisz zalogować się, aby dodać komentarz... → Zaloguj się | Rejestracja