Ochrona popielicy i koszatki

Członkowie Sekcji Teriologicznej już od dłuższego czasu zajmują się ssakami z rodziny popielicowatych. Na początku wykrytych zostało kilka zupełnie nowych stanowisk popielicy. W kolejnych latach wykryliśmy miejsca, z niespotykanym do tej pory, zagęszczeniem występowania koszatki. Wszystko to dowodzi, jak znikome jest zainteresowanie, zarówno środowisk naukowych jak i przyrodników-amatorów, tymi sympatycznymi ssakami, mimo, iż oba gatunki figurują w "Polskiej czerwonej księdze zwierząt", objęte są Konwencją Berneńską oraz wpisane są na czerwoną listę IUCN. Powodem takiego stanu rzeczy jest przede wszystkim ich niebywale skryty tryb życia. Pragnąc przybliżyć nieco wiedzę na temat popielicowatych Sekcja Teriologiczna zorganizowała warsztaty poświęcone ich biologii, występowaniu, zagrożeniom, możliwościom aktywnej ochrony oraz metodom wykrywania ich w terenie. Pisaliśmy już o tym zarówno w aktualnościach, jak i w Elektronicznym Biuletynie Przyrodniczym "Kraska". Pierwsze warsztaty odbyły się w roku 2003, w Puszczy Kozienickiej na terenie Nadleśnictwa Kozienice. Impreza spotkała się z ogromnym zainteresowaniem przyrodników. Przybyło wiele osób z różnych organizacji i uczelni wyższych, co skłoniło nas do zorganizowania kolejnych warsztatów w roku 2004. Odbyły się one na terenie Nadleśnictwa Stąporków w Lasach Koneckich, gdzie występują oba wymienione gatunki pilchów, więc uczestnicy mieli okazję zapoznać się zarówno z metodami wykrywania popielicy, jak i koszatki. Przy okazji powieszonych zostało kilkadziesiąt specjalnie zaprojektowanych skrzynek.

W trakcie trwania warsztatów prowadzone były długie dyskusje na temat możliwości stworzenia projektu ochrony popielicy i koszatki. Zdobyte doświadczenia i pierwsze sukcesy w licznym zasiedleniu budek przez pilchy zachęciły nas do przelania pomysłów na papier i złożenia projektu do głównego sponsora GEF/SGP, UNDP. W międzyczasie, w trakcie rozmów prowadzonych z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Radomiu, reprezentowaną przez Pana Jerzego Zawadzkiego, uzyskaliśmy pełną akceptację do realizacji projektu na terenie 7 nadleśnictw. W programie ponadto wezmą udział 4 nadleśnictwa z RDLP Warszawa. Lasy Państwowe zgodziły się również partycypować w kosztach. Komitet Sterujący GEF, po zapoznaniu się z proponowanymi rozwiązaniami, wyraził swoją aprobatę i przychylił się do finansowania projektu "Ochrona popielicy i koszatki" w roku 2005.

Projekt obejmuje kilka etapów. Najważniejszym zadaniem, które nas czeka w najbliższej przyszłości jest powieszenie blisko 700 skrzynek dla pilchów na terenie 11 nadleśnictw. Prace planujemy zakończyć przed wybudzeniem się pilchów ze snu zimowego, aby od razu mogły one zasiedlać skrzynki. Wspomnę tu jedynie, że po kilku tygodniach od zawieszenia takich właśnie skrzynek w Puszczy Kozienickiej na powierzchniach próbnych, 70% z nich zostało zajętych przez popielice!

Następnym, równie istotnym celem projektu, jest zwiększenie dostępności bazy pokarmowej. Polegać on będzie na posadzeniu kilku tysięcy drzewek owocowych - dzikich czereśni oraz lokalnych, zachowawczych odmian drzew owocowych, które zostaną specjalnie wyselekcjonowane z kolekcji znajdującej się na terenie Ośrodka Dydaktyczno-Muzealnego Parku Krajobrazowego Doliny Dolnej Wisły w Chrystkowie. Selekcji dokona specjalista z Instytutu Sadownictwa i Kwiaciarstwa, Pan Grzegorz Hodun. Odpowiednie dobranie odmian zminimalizuje ryzyko wymarzania i niszczenia przez szkodniki. Dodatkowo drzewka te zostaną specjalnie zabezpieczone przed zgryzaniem przez zwierzynę. Przy okazji projekt nasz będzie cegiełką do zachowania starych odmian drzew owocowych, o czym pisaliśmy w aktualnościach już dwukrotnie. Oczywiście tak wielka akcja nie może pozostać bez echa w mediach. Planujemy przeprowadzenie szerokiej akcji informacyjnej nt. projektu. Chcemy też zaangażować w akcję szkoły z terenów objętych projektem.

Popularyzacja i edukacja to kolejny, istotny element naszego projektu. Planujemy przeprowadzenie cyklu szkoleń dla służb leśnych nt. biologii i możliwości ochrony w lasach obu zagrożonych gatunków pilchów. Ponadto planujemy zorganizowanie ogólnopolskich warsztatów poświęconych tej tematyce. Zaproszeni będą wybitni specjaliści zajmujący się tymi zwierzętami oraz przedstawiciele Lasów Państwowych, uczelni wyższych i sponsorów. Na zakończenie projektu, jeszcze w roku 2005, wydamy plakat promujący ochronę popielicy i koszatki oraz opublikujemy szczegółowe informacje na stronie internetowej.

Jak widać postawiliśmy sobie ambitne cele, dlatego też potrzebne będzie zaangażowanie jak największej liczby ochotników. W terenie pracy będzie pod dostatkiem, zarówno przy wieszaniu skrzynek, jak i sadzeniu drzew. Zapraszamy zatem wszystkich chętnych na spotkanie organizacyjne, gdzie przedstawione zostaną założenia projektu oraz zaplanowane będą prace na najbliższe dni. Spotkanie odbędzie się we wtorek, 18 stycznia o godz. 18:00 w Wyższej Szkole Ekologii i Zarządzania, ul. Rejtana 16, sala nr 1. Poza tym zapraszamy na Forum PRZYRODA, gdzie do momentu złożenia wniosku konsultowane były pomysły on-line ze wszystkimi przyrodnikami zainteresowanymi tą tematyką.

Serdecznie dziękujemy sponsorom, GEF/SGP Program Małych Dotacji i Nadleśniczym Nadleśnictw: Kozienice, Radom, Zwoleń, Przysucha, Skarżysko Kamienna, Stąporków, Barycz, Garwolin, Mińsk, Ostrów i Sokołów za deklarację i chęć współpracy. Dziękujemy też Panu Jerzemu Zawadzkiemu z RDLP Radom za pomoc podczas przygotowywania projektu oraz Panu Zbigniewowi Fijewskiemu za pomoc w przygotowaniu warsztatów w 2004 roku.

 


Błazej Wojtowicz

Sponsorem projektu ochrony popielicy i koszatki jest GEF/SGP Program Małych Dotacji

Ocena: 2 głosów Aktualna ocena: 3

Komentarze / 0

musisz zalogować się, aby dodać komentarz... → Zaloguj się | Rejestracja