Portal Wirtualny Kampinoski Park Narodowy

www.gridw.pl/wkpn

 

 

Głównym zadaniem portalu, który oddajemy w ręce turystów, młodzieży, mieszkańców aglomeracji warszawskiej, gmin "kampinoskich" i wszystkich miłośników Puszczy Kampinoskiej jest upowszechnianie aktywnych form edukacji przyrodniczej oraz prezentacja walorów przyrodniczych, krajobrazowych i kulturowych Kampinoskiego Parku Narodowego. Jest on Światowym Rezerwatem Biosfery UNESCO MaB, obszarem Europejskiej Sieci Ekologicznej Natura 2000 oraz jednym z najstarszych i największych parków narodowych w Polsce, jedynym w Europie parkiem narodowym położonym w bezpośrednim sąsiedztwie stolicy państwa.
 
 
Wirtualne ścieżki – poznaj Puszczę wokół Zaborowa, Sierakowa oraz Roztoki

Zapraszamy na wycieczkę po trzech wirtualnych ścieżkach edukacyjno-poznawczych: Wokół Sierakowa, Wokół Roztoki, Wokół Zaborowa

Trasy ścieżek zostały wyznaczone na obszarach o największym zróżnicowaniu walorów przyrodniczych i krajobrazowych Puszczy Kampinoskiej. Opis każdej z nich jest ilustrowany materiałami multimedialnymi – zdjęciami, panoramami (360°), filmami, dźwiękami oraz wzbogacony o mapy przyrodnicze i dane do urządzeń mobilnych GPS i PDA, które można pobrać z portalu i zabrać na wycieczkę. Przemierzając każdą trasę w Internecie można zatrzymać się na wirtualnym przystanku edukacyjnym i zapoznać z informacjami o danym miejscu, obejrzeć filmy w letniej i wiosennej szacie roślinnej, jak również wyświetlić zdjęcia wykonane w czterech kierunkach świata.

 


Technologie mobilne – poznaj urządzenia do nawigacji satelitarnej

Przygotowaliśmy materiały pomocnicze dla osób, które rozpoczynają przygodę z urządzeniami mobilnymi PDA i GPS. Przewodnik ich użytkowania można pobrać z portalu, wydrukować lub wgrać do komputera PDA i zabrać w teren.

Zainteresowane osoby będą mogły poznać podstawy analiz zdjęć satelitarnych (teledetekcji), interpretując na nich formy pokrycia terenu dla obszaru Wokół Sierakowa. Użytkownicy portalu będą mogli również poznać Puszczę Kampinoską z lotu ptaka oglądając wirtualne przeloty przygotowane dla każdej ze ścieżek.
 


Leśny monitoring – weź udział w leśnych obserwacjach i pomiarach!

Jednym z zadań portalu jest inspirowanie turystów do udziału w monitoringu stanu obiektów turystycznych w Parku oraz do obserwowania różnorodności biologicznej w zakresie występowania wybranych gatunków obcych w Kampinoskim Parku Narodowym. Wyniki obserwacji terenowych wykonanych za pomocą urządzeń GPS lub PDA można wprowadzić do bazy danych portalu. W ten sposób stają się one dostępne dla innych użytkowników, jak również dla pracowników Parku.
 

 

 

 

 

 

Aktywna edukacja przyrodnicza

Serdecznie zachęcamy wszystkie szkoły do korzystania z materiałów zamieszczonych na portalu, które pomogą nauczycielom w prowadzeniu zajęć z edukacji przyrodniczej. Różnorodność form edukacyjnych – korzystanie z zasobów Internetu, multimediów, nowych technologii, w tym również mobilnych, umożliwia atrakcyjne i urozmaicone przekazywanie treści dydaktycznych. Uczniowie mogą również działać na rzecz ochrony przyrody, wykonując zadania szkolne w terenie, a nie tylko w zaciszu pracowni szkolnej, poznając skarby i walory przyrody najbliższej okolicy. Puszcza Kampinoska, tak jak i inne obszary chronione w Polsce, jest stworzona do takich form aktywnej edukacji przyrodniczej. Poznawanie i zrozumienie wartości bogactwa przyrodniczego może przyczynić się do bardziej świadomego działania na rzecz jego ochrony, nie tylko w ramach zajęć szkolnych ale i w codziennym życiu.

Centrum Informacji o Środowisku UNEP/GRID - Warszawa
00-764 Warszawa, ul. Sobieszyńska 8,
tel. 022 840 6664


Partnerem technologicznym projektu jest

Hewlett-Packard Polska Sp. z o.o.

Ocena: 0 głosów Aktualna ocena: 0

Komentarze / 0

musisz zalogować się, aby dodać komentarz... → Zaloguj się | Rejestracja