28 lutego, bieżącego roku w Ośrodku Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu w Jedlni Letnisko odbyło się spotkanie podsumowujące roczne działania związane z projektem ochrony popielicy i koszatki. Projekt ten przewidywał między innymi montaż 685 skrzynek lęgowych dla pilchów na terenie 11 nadleśnictw (7 w RDLP Radom oraz 4 RDLP Warszawa). Obok wieszania skrzynek prowadzono ich kontrolę, a także akcję edukacyjną, polegającą na prowadzeniu prelekcji we wszystkich nadleśnictwach uczestniczących w projekcie, działalności wydawniczej (przygotowano stronę internetową projektu, plakat o biologii popielicy i koszatki, audycję telewizyjną). Aby wzbogacić bazę żerowiskową dla tych ssaków zaplanowano także wysadzanie trześni (czereśni ptasiej) z domieszką starych odmian drzew owocowych, które odpowiednio przygotowane i wyselekcjonowane zostały na terenie Parku Krajobrazowego Doliny Dolnej Wisły.
Fot. M. Stefaniak
Spotkanie w Jedlni, oprócz części sprawozdawczej z projektu przygotowanej przez Marka Kowalskiego, zostało wzbogacone przez wystąpienie Michała Ścińskiego, który w bardzo obrazowy i przystępny sposób opowiadał o biologii popielicy i koszatki. Badania tych gatunków od kilku lat są prowadzone w Puszczy Białowieskiej. Pozwoliły one lepiej poznać niektóre aspekty biologii (np. hibernację) - popielice znane są z tego, że nawet do 8 miesięcy w roku przesypiają zagrzebane w ziemi. W programie spotkania znalazło się także wystąpienie na temat starych odmian drzew owocowych, które mogą być wykorzystywane w programie ochrony pilchów. Jak się okazuje, zwierzęta te chętnie korzystają z owoców dzikiej czereśni w sytuacjach gdy dostępność pokarmu w lasach jest ograniczona. Uczestnicy spotkania prowadzili bardzo ożywioną dyskusję na temat wysadzania drzewek zgodnie podkreślając, że by wzbogacać bioróżnorodność terenów leśnych, a także bazę pokarmową dla pilchów należy wysadzać drzewa owocowe.
W trakcie spotkania omawiano także szczegółowe założenia przygotowywanego projektu ochrony ssaków pilchowatych na terenie kraju. W projekcie tym, oprócz 4 parków narodowych, ma wziąć udział około 30 parków krajobrazowych oraz 4 organizacje pozarządowe. Zwrócono uwagę na potrzebę większego zaangażowania lasów państwowych oraz parków narodowych i krajobrazowych w przygotowywany projekt. Szeroko dyskutowano o roli, jaką powinny spełniać te instytucje w działaniach projektowych. Ponieważ na spotkanie przybyli przedstawiciele większości nadleśnictw RDLP Radom, a także parków krajobrazowych wywiązywała się ożywiona dyskusja na temat różnych aspektów ochrony pilchów w Polsce. Zebrani uczestnicy podkreślali jednak, że bodajże najbardziej istotnym zagadnieniem jest prowadzenie możliwie szerokich badań tej grupy zwierząt, które pomogą na jeszcze lepsze zaplanowanie działań projektowych.
W spotkaniu w Jedlni wzięło udział 25 osób reprezentujących sponsorów projektu, przedstawiciele RDLP Radom i Warszawa, przedstawiciele organizacji pozarządowych (PTOP "Salamandra", TBOP, TP "Bocian").
Program regionalnych ochrony popielicy i koszatki był finansowany ze środków GEF SGP/UNDP, nadleśnictw z RDLP Radom (Stąporków, Barycz, Przysucha, Skarżysko, Zwoleń, Kozienice, Radom) oraz nadleśnictw RDLP Warszawa (Garwolin, Sokołów, Ostrów Mazowiecka i Mińsk Mazowiecki). Wzięła w nim udział cała grupa wolontariuszy, którym serdecznie dziękujemy.
Ireneusz Kaługa
musisz zalogować się, aby dodać komentarz... → Zaloguj się | Rejestracja