Sprawozdanie z warsztatów: Jak skutecznie chronić przyrodę dolin rzecznych?

 
Rzeczka górska "po remoncie". Fot. Aleksandra Umińska

 

29 i 30 maja bieżącego roku miały miejsce w Wiśle warsztaty przyrodnicze, w którym wzięło udział nieco ponad 30 osób związanych z organizacjami ekologicznymi i urzędami. Celem szkolenia, które odbyło się w Wiśle, było przygotowanie uczestników do prowadzenia skutecznego monitoringu inwestycji hydrotechnicznych działań na rzecz ochrony przyrody dolin rzecznych.  Warsztaty „Jak chronić przyrodę dolin rzecznych” zorganizowało Towarzystwo na rzecz Ziemi oraz Polska Zielona Sieć. Pierwszego dnia odbył się cykl wykładów poświęcony m.in. problematyce inwestycji hydrotechnicznych (dr inż. Janusz Żelaziński), przyjaznym środowisku metodom ochrony przed powodzią (Robert Wawręty – Towarzystwo na rzecz Ziemi), przyrodniczym procesom kształtującym siedliska w dolinie (Artur Adamski – Polskie Towarzystwo Przyjaciół Przyrody „pro Natura”) i praktycznym sposobom pozyskiwania informacji o przedsięwzięciach hydrotechnicznych (Anna Roggenbuck). Drugiego dnia odbyła się sesja terenowa, w czasie trwania której uczestnicy warsztatów mieli okazję naocznie przekonać się o zgubnych dla przyrody efektach przeobrażania koryt rzecznych na terenach Beskidów.
 
 
Robert Wawręty opowiada o metodach ochrony przed powodzią. Fot. Aleksandra Umińska


Jak ważnym elementem środowiska geograficznego są rzeki świadczy to, że spośród 76 typów siedlisk przyrodniczych wymienionych w rozporządzeniu Ministra Środowiska z 16 maja 2005 r. w sprawie typów siedlisk przyrodniczych oraz gatunków roślin i zwierząt wymagających ochrony w formie programu Natura 2000 przynajmniej 15 typów jest związanych z dolinami rzecznymi (w tym: siedliska przyrodnicze o znaczeniu europejskim w korytach rzek, siedliska przyrodnicze o znaczeniu europejskim na terenach zalewowych). Regulacja rzek (progi kamienne lub betonowe, zapory przeciwrumowiskowe kamienne i betonowe, żłoby kamienne i betonowe, umocnienia brzegów – pionowe lub nachylone opaski wykonywane z płyt betonowych i kamieni w koszach drucianych prowadzą m.in. do zubożenia tarlisk ryb, likwidacji siedlisk lęgowych ptaków siewkowatych, a także przyspieszonej erozji dennej. Działania regulacyjne na rzekach (są one cennymi ekologicznymi korytarzami) powodują znaczne przyspieszenie spływu wód powodziowych, to z kolei zwiększa w znacznym stopniu zagrożenie powodziowe, na położonych niżej obszarach. Z drugiej strony, jak wygląda atrakcyjność turystyczna tak zagospodarowanych potoków górskich, które objęte bandażem betonu zatraciły swój piewotny, malowniczy charakter?
 

 
Przepławka w rezerwacie utworzonym dla ochrony pstrąga - po wymyciu rumoszu z dna (na skutek erozji dennej spowododowanej przez stopień rzeczny) ryby nie mają szans z niej skorzystać. Fot. Aleksandra Umińska
 
 
Aleksandra Umińska
6 VI 2007 r.

Podyskutuj o tym na Forum Przyrodniczym "Bocian":

Zaproszenie na warsztaty o ochronie dolin rzecznych


Ocena: 0 głosów Aktualna ocena: 0

Komentarze / 0

musisz zalogować się, aby dodać komentarz... → Zaloguj się | Rejestracja