Trzecie warsztaty przyrodnicze w Drozdowie pod Łomżą
W dniach 12-15 sierpnia 2006 r. odbyły się już po raz trzeci warsztaty przyrodnicze pt.: "Nietoperze i motyle dzienne doliny Narwi". Zorganizowane zostały przez Muzeum Przyrody w Drozdowie we współpracy z Towarzystwem Przyrodniczym "Bocian" i Łomżyńskim Parkiem Krajobrazowym Doliny Narwi. Uczestnikami warsztatów byli uczniowie gimnazjów i liceów z powiatu łomżyńskiego.
Uczestnicy warsztatów. Fot. Alicja Biedrzycka, Izabella Nowik
Rozpoczęliśmy od zwiedzania siedziby Muzeum. Młodzież obejrzała wystawy stałe: "Salon dworski" - poświęcony rodzinie Lutosławskich oraz wystawy dotyczące przyrody Kotliny Biebrzańskiej. Następnie wyruszyliśmy do siedziby Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi. O walorach przyrodniczych Parku i działalności placówki opowiedział dyrektor ŁPKDN - Wiktor Radziszewski. W tematykę nietoperzową wprowadził Marek Kowalski, swą prelekcją na temat "Formy ochrony nietoperzy i gatunki występujące w okolicy Łomży"
Po południu odbyła się piesza wyprawa terenowa do rezerwatu Kalinowo na kontrolę budek lęgowych dla nietoperzy. Po długim spacerze czekaliśmy na miłe rozpoczęcie warsztatów w postaci zasiedlonej budki. Niestety, wszystkie były puste. Wracając z nieco smutnymi minami przeszliśmy przez dolinę Narwi w celu poszukiwań owadów. Pogoda się poprawiła i na łąkach łatało sporo kolorowych motyli i ważek. Młodzież uczyła się oznaczać poszczególne gatunki. Mimo że nie było łatwe je dogonić, udało się złowić 13 gatunków motyli, w tym: czerwończyka żarka, dostojkę dia, dostojkę selene, modraszka argiadesa. Na zakończenie dnia rozwiesiliśmy siatkę na nietoperze w parku podworskim i oczekiwaliśmy przy ognisku. I tym razem nie mieliśmy szczęścia - w siatkę nie złowił się żaden nietoperz.
Drugiego dnia jedna grupa pod kierunkiem dyrektora Muzeum Mirosława Grużewskiego wyruszyła ponownie łowić motyle. W siatkę wpadały: modraszek adonis (największa rzadkość okolic Drozdowa), czerwończyk uroczek, dostojka malinowiec, przestrojnik jurtina i piękny paź królowej. Łącznie zaobserwowano 14 gatunków motyli. Z kolei druga grupa pojechała na kontrole budek. Z nadzieją i wstrzymywanym oddechem zaglądaliśmy do budek wciąż zadając pytanie: "Może w tej będą latające ssaki?". Niestety, znowu nic. Czyżby miały to być warsztaty nietoperzowe bez nietoperzy? Zmęczeni, niepocieszeni brakiem spotkania z nietoperzem, wróciliśmy do siedziby Muzeum. Po odpoczynku znów pełni sił zabraliśmy się do hałaśliwej pracy. W ruch poszły młotki, gwoździe, wiertarka. Zbiliśmy 15 budek dla nietoperzy. Wieczorem rozstawiliśmy siatki w parku. Długo nie trzeba było czekać. Na okrzyk, że coś się złapało wyskoczyliśmy jak Filip z konopii. Po uwolnieniu z siatki i dokładnym obejrzeniu mroczek późny miał sesję fotograficzną. W końcu był pierwszym schwytanym nietoperzem, a tu połowa warsztatów za nami. Na kolejnego mroczka czekaliśmy ok. 2 godzin.
Ostatniego dnia ruszyliśmy na wycieczkę rowerową do Lasu Drozdowskiego. Kontrola budek znów bez nietoperzy. W czasie tych warsztatów nie dane nam było przebywać w towarzystwie tych latających ssaków. Mimo to uczestnicy wyjechali z warsztatów bogatsi o wiedzę teoretyczną oraz praktyczną na temat zwyczajów i ochrony nietoperzy, a także motyli dziennych w dolinie Narwi.
Organizacja warsztatów została dofinansowana przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku oraz Starostwo Powiatowe w Łomży. Wielką pomocą służyły także następujące firmy:
* Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Piątnicy, ul. Forteczna 3, 18-421 Piatnica
* "PIEKPOL" Piekarnia J.D. Gołębiewscy w Łomży, ul. Nowogrodzka 151, 18-400 Łomża
* "NETTER" Zakłady Mięsne w Zambrowie, ul. Mazowiecka 53, 18-300 Zambrów
* Zakłady Spożywcze "Bona" Sp. z o.o., ul. Fabryczna 9A, 18-400 Łomża
* "ONA" Sp. z o.o., ul. Żabia 2, 18-400 Łomża
* Zakłady Mięsne "Podgórze", Podgórze 98, 18-400 Łomża
* "Instalator" Spółka jawna W.J. i M.G. Nowik, ul. Zjazd 2, 18-400 Łomża.
Wszystkim bardzo dziękujemy!
Muzeum Przyrody w Drozdowie
Podziel się artykułem
Komentarze / 0
musisz zalogować się, aby dodać komentarz... → Zaloguj się | Rejestracja