VII Walne Zgromadzenie Członków Towarzystwa Przyrodniczego „Bocian”

14 XI 2009 w Sali Konferencyjnej Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, Odział w Siedlcach, odbyło się kolejne Walne Zgromadzenie Członków TP „Bocian”. Składało się ono z dwóch części: sprawozdawczo-wyborczej oraz sesji naukowej.

W trakcie pierwszej części przedstawione zostało sprawozdanie merytoryczne (I. Kaługa) i finansowe (M. Stefaniak). W dalszej części dyskutowano nad poprawkami do statutu. Walne Zgromadzenie podjęło dwie uchwały zobowiązujące nowy Zarząd do: sporządzenia strategii działania Towarzystwa na najbliższe lata oraz do organizowania corocznych, dwudniowych zjazdów Towarzystwa. Następnie na wniosek Zarządu uhonorowani zostali aktywni członkowie „Bociana”. Dowodem uznania za zaangażowanie w prace Towarzystwa było nadanie godności Członka Wspierającego oraz symboliczne dyplomy, które otrzymały następujące osoby:
            Tomasz Grabowski z Krzywdy,
            Wiesław Kalicki z Siedlec,
            Jerzy Mikołajczuk z Sokołowa Podlaskiego,
            Przemysław Zdroik z Warszawy,
            Norbert Miśtal z Radomia,
            Jan Jejno z Sulejówka.

Zarząd zarekomendował Walnemu Zgromadzeniu również dwie kandydatury na Członków Honorowych Towarzystwa w osobach: Przemysława Czajkowskiego oraz Adama Tarłowskiego. Obydwie osoby zostały zaakceptowane w tajnym głosowaniu. Symboliczną statuetkę z wizerunkiem bociana Adamowi Tarłowskiemu wręczył prezes Ireneusz Kaługa. Przemysław Czajkowski był nieobecny i o zaistniałym fakcie został powiadomiony telefonicznie.

Na koniec pierwszej części spotkania odbyły się wybory: Prezesa Towarzystwa, Zarządu oraz Komisji Rewizyjnej. Wybranymi zostali: Prezes: Ireneusz Kaługa, pozostali członkowie Zarządu: Mirosław Rzępała, Marek Kowalski, Dominik Krupiński, Janusz Łuczak, Maciej Szczygielski, członkowie Komisji Rewizyjnej: Tomasz Gajkowski, Wiesław Kalicki, Jerzy Mikołajczuk, Tomasz Filip.

Miłym akcentem było wręczenie Ireneuszowi Kałudze przez grupę proszowicką, obecną na spotkaniu, obrazu namalowanego przez Michała Molickiego przedstawiającego uszatkę.

Po przerwie obiadowej odbyła się sesja referatowa, na której swoje wystąpienia mieli:

Michał Maniakowski z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków (OTOP), który opowiedział o projekcie ochrony wodniczki w Polsce .

Grzegorz Wojtaszyn z Polskiego Towarzystwa Ochrony Przyrody „Salamandra” zrelacjonował przebieg projektu reintrodukcji susła moręgowanego w Polsce – gatunku, który wymarł na terenie Polski w latach 80-tych ubiegłego wieku.

Ewa Kominek z Centrum Ochrony Mokradeł przedstawiła projekt dotyczący ochrony rzadkich motyli występujących na wilgotnych łąkach polegający na poprawie stanu ich siedlisk. Do grupy tych zagrożonych gatunków motyli na terenach podmokłych należą: czerwończyk fioletek, czerwończyk nieparek, przeplatka aurinia, strzępotek edypus, modraszek telejus, modraszek nausitous.

Katarzyna Barańska z Klubu Przyrodników opowiedziała o doświadczeniach związanych z ochroną muraw kserotermicznych w zachodniej Polsce . Doświadczeniach bardzo ciekawych, gdyż okazało się, że muraw nie można kosić (zanikają wówczas gatunki murawowe, a pojawia się wszędobylski rajgras), zaś utrzymać je można tylko wypasem.

Paweł Buczyński przedstawił projekt badawczy dotyczący występowania ważek w Polsce , którego ostatecznym rezultatem było powstanie książki pt. „Atlas rozmieszczenia ważek (Odonata) w Polsce”. Okazało się, że spora grupka ludzi (15 osób) z Towarzystwa  wniosła swój wkład w powstanie tego dzieła dostarczając informacje z Mazowsza nt. występowania ważek. Książka jest bardzo cennym dziełem podsumowującym dotychczasową wiedzę o ważkach w Polsce. 

Mirosław Rzępała

Ocena: 0 głosów Aktualna ocena: 0

Komentarze / 0

musisz zalogować się, aby dodać komentarz... → Zaloguj się | Rejestracja