II warsztaty błotniakowe za nami
Piętnastego listopada na Wydziale Biologii UW w Warszawie odbyły się II warsztaty poświęcone błotniakowi łąkowemu. W spotkaniu uczestniczyło ponad 60 osób reprezentujących różne instytucje oraz organizacje. Wśród prelegentów nie zabrakło oczywiście naszych kolegów z Holandii oraz Białorusi. Warsztaty były okazją do podsumowania wyników z 4 lat działań TP „Bocian” na rzecz ochrony błotniaka łąkowego. Paweł Mirski zaprezentował niezwykle ciekawe wyniki analizy pokarmu „polnej” populacji błotniaka łąkowego. Przeanalizowany materiał wypluwkowy zbierany był w 2007 roku głównie na południowym Podlasiu. Dimitri Vintchevski (APB – BirdLife Belarus) przedstawił wyniki wieloletnich badań nad preferencjami siedliskowymi błotniaka łąkowego w zachodniej Białorusi. Prezentacja Bena Koksa (Holenderska Fundacja Błotniaka łąkowego) była poświęcona badaniom migracji oraz zimowisk błotniaka łąkowego w Afryce. Badania są prowadzone z zastosowaniem telemetrii satelitarnej. Dzięki pomocy Holendrów możliwe było poznanie trasy migracji i zimowisk błotniaków łąkowych gnieżdżących się również we wschodniej Polsce. Obecnie na stronie http://bocian.org.pl/blotniak/telemetria możemy śledzić losy 3 polskich błotniaków z nadajnikami satelitarnymi.
Po sesji referatowej odbyła się premiera jeszcze roboczej wersji filmu o błotniaku łąkowym i jego ochronie. Wydawcą filmu jest TP „Bocian” a producentem „Jawor” Marcin Krzyżański. Film pt. „Błotniak łąkowy arystokrata pól” zostanie ukończony jeszcze w listopadzie i wydany w dwóch wersjach językowych, polskiej i angielskiej na płytach DVD w nakładzie 5000 egz. Film będzie rozprowadzany w gminach, szkołach, Ośrodkach Doradztwa Rolniczego oraz wśród rolników i wolontariuszy uczestniczących w projekcie. Wydanie filmu było możliwe dzięki dotacji Norweskiego Mechanizmu Finansowego. Uwieńczeniem sobotniego spotkania był pokaz zdjęć wykonanych na zimowiskach błotniaka łąkowego w Afryce autorstwa Hansa Huta.
Wszystkim uczestnikom warsztatów jeszcze raz dziękuje za tak liczne przybycie. Szczególne podziękowania składam prelegentom: Pawłowi Mirskiemu, Benowi Koksowi, Hansowi Hutowi, Leenowi Smithowi (Holandia), Dimitrowi Vintchevskiemu (Białoruś) oraz Sebastianowi Menderskiemu (tłumaczowi)
Dominik Krupiński
Warsztaty zorganizowano w ramach projektu „Błotniak łąkowy w krajobrazie rolniczym – ochrona i badania zagrożonego ptaka drapieżnego”. Wsparcie udzielone przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego, Norweskiego Mechanizmu Finansowego oraz budżetu Rzeczypospolitej Polskiej w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych.
Porozmawiaj o tym na Forum Przyrodniczym Bocian: Warsztaty poświęcone błotniakowi łąkowemu
Galeria zdjęć
Podziel się artykułem
Komentarze / 0
musisz zalogować się, aby dodać komentarz... → Zaloguj się | Rejestracja