BOCIANY LECĄ – wieści z Turcji nr 2

Pogoda w Turcji jest w dalszym ciągu nieprzychylna dla migrujących bocianów: 5 st. C; gęste chmury i silny wiatr. Pomimo – jak informuje Franziska Aricci – dziś rano mała grupa bocianów (ok. 100) wystartowała w dalszą podróż. Część z nich obrała kierunek północno-wschodni, niektóre poleciały bardziej na zachód. Rano w dalszym ciągu widoczne były na terenie doliny Bursa stadka żerujących i odpoczywających ptaków.


Wśród nich widziano bociana z obrączką typu ELSA („with an ELSA-ring”), ale z powodu dystansu nie udało się jej odczytać.

Na dołączonych zdjęciach widoczne jest jezioro Uluabat. Franziska Aricci komentując moje zdjęcia z Pentowa, zwłaszcza gniazd zrobionych na sosnach i olchach, napisała: - W tej okolicy mamy tylko jedno gniazdo na drzewie. Nasze bociany wolą budynki w wioskach, ale niestety ludzie nie pozwalają im się gnieździć na dachach. Bociany przenoszą się na słupy elektryczne, ale przedsiębiorstwa energetyczne niszczą ich gniazda. To zamknięte koło – nierozwiązywalny problem.

 

Zdjęcia bocianów lecących nad Bosfoerm można znaleźć pod linkiem

 

Arkadiusz Szaraniec

arek@bocian.org.pl


Ocena: 0 głosów Aktualna ocena: 0

Komentarze / 0

musisz zalogować się, aby dodać komentarz... → Zaloguj się | Rejestracja