Chętni do liczenia bocianów wciąż poszukiwani

Letnie leniuchowanie zbliża się powolutku ku końcowi, a nasze bociany przygotowują się do powrotu na zimowiska. Młode bociany, jeszcze do niedawna „uwięzione” na gniazdach pod nadzorem swoich rodziców, cieszą się obecnie wolnością krążąc nad naszymi domostwami. O lipcowym VII Międzynarodowym Spisie Bociana Białego na Mazowszu wielu zdążyło już zapomnieć, tymczasem nasi wolontariusze w dalszym ciągu, w pocie czoła, wyszukują bocianie gniazda we wcześniej nieobsadzonych lub osieroconych gminach, licząc na wsparcie ze strony lokalnych miłośników przyrody.


W związku z powyższym, zapraszamy wszystkich chętnych do przyłączenia się do trwającej do końca września akcji wyszukiwania bocianich gniazd na Mazowszu! Spośród 314 gmin województwa mazowieckiego aż 44 pozostają nadal nieobsadzone przez wolontariuszy. Zachęcamy szczególnie tych z Państwa, którzy podczas wakacyjnego urlopu chcieliby odpocząć w sposób aktywny i nietuzinkowy, wnosząc tym samym swój wkład w ochronę gniazdujących w naszym województwie bocianów białych.

 


Zasady przystąpienia do spisu są wciąż te same – wybieramy wolną gminę z mapy obsadzenia gmin, dostępnej na stronie naszego Towarzystwa, zgłaszamy chęć udziału w akcji do koordynatora wysyłając maila na adres: marysia@bocian.org.pl, zapoznajemy się z instrukcją prowadzenia prac terenowych, a następnie wyruszamy w teren zaopatrzeni w lornetkę, aparat i coś do pisania. Przy odrobinie szczęścia zobaczymy jeszcze młode, tegoroczne bociany na gnieździe, jednak większość z nich uzyskała już lotność i żeruje w ciągu dnia na okolicznych łąkach, zalatując na gniazda okazjonalnie. Z tego względu przy każdym znalezionym gnieździe obowiązkowo przeprowadzamy wywiad z mieszkańcami w celu ustalenia faktycznej liczby odchowanych w tym roku młodych osobników bociana białego.


Zachęcamy również do zapoznania się z wynikami tegorocznego spisu bociana białego w poszczególnych gminach województwa mazowieckiego, które umieszczane są na bieżąco przez wolontariuszy w bocianowej zakładce Polskiej Kartoteki Przyrodniczej. Z informacji wpisanych do internetowej bazy danych na dzień 5 sierpnia 2014 r. wynika, że z terenu województwa mazowieckiego wpisano informacje o 2110 skontrolowanych gniazdach bociana białego. Wśród nich znajduje się 26 gniazd, na których udało się dorosłym bocianom odchować aż 5 młodych ptaków. Wpisów przybywa z godziny na godzinę, a my z niecierpliwością czekamy na pierwszą obserwację z tego terenu potwierdzającą odchowanie 6 młodych bocianów.

 


Szczegółowe informacje na temat spisu znajdują się na podstronie projektu, a przydatne podczas wykonywania prac terenowych materiały – instrukcja prowadzenia prac terenowych i karta obserwacji gniazd – znajdują się w zakładce „Do pobrania”.


Tekst: Maria Łepkowska, Zdjęcia: Ewa Łepkowska


Lista nieobsadzonych gmin w woj. mazowieckim:
Ciechanów
Ciechanów (m.)
Czerwin
Czerwińsk nad Wisłą
Czerwonka
Dzierzgowo
Gąbin
Glinojeck
Goworowo
Gozdowo
Grudusk
Gzy
Iłów
Joniec
Kadzidło
Karniewo
Krasne
Krasnosielc
Krzynowłoga Mała
Łąck
Maków Mazowiecki
Młodzieszyn
Młynarze
Mochowo
Nowe Miasto
Nowy Duninów
Ostrołęka
Pacyna
Pokrzywnica
Raciąż
Raciąż (m.)
Różan
Rzewnie
Sanniki
Siemiątkowo
Strzegowo
Stupsk
Sypniewo
Szczutowo
Szelków
Szulborze Wielkie
Troszyn
Wiśniewo
Zawidz

 


Ocena: 1 głosów Aktualna ocena: 1

Komentarze / 0

musisz zalogować się, aby dodać komentarz... → Zaloguj się | Rejestracja