Energetycy w trosce o pustułkę

Już kolejny raz siedleccy energetycy pomagają w programie ochrony pustułki.

Przypomnę, że dzięki zaangażowaniu Rejonu Energetycznego Siedlce udało się zamontować w latach 2006-2007 ponad 100 budek na słupach energetycznych, na terenie powiatu siedleckiego. W związku z tym, że część budek z najwcześniejszych partii uległa już znacznym uszkodzeniom technicznym, niezbędna stała się ich wymiana. Najpierw wiosną 2010 wymieniono 8 skrzynek, następnie jesienią kolejne 8 sztuk. W ostatnich dniach energetycy wymienili 16 skrzynek powieszonych na początku lutego 2006 na 4 odcinkach linii energetycznych w gminach: Korczew, Siedlce, Paprotnia i Wiśniew. Nadmieniam, że dla bezpieczeństwa, na czas montażu skrzynek, energetycy wyłączali dopływ prądu, co oczywiście musiało być wcześniej zaplanowane. W tych samych dniach energetycy wykonywali też inne prace na słupach.


Budki na czynnych słupach linii energetycznych są bardzo chętnie zajmowane przez pustułki. Na konkretnych wyżej wspomnianych 4 odcinkach linii energetycznych gnieździło się w ubiegłym sezonie 8 par tych ptaków.


Mam nadzieję, że ten rok będzie lepszy od poprzedniego pod względem liczby par lęgowych i efektywności ich lęgów.


Dziękuję Panom: Pawłowi Kameckiemu – kierownikowi Działu Technicznego oraz pracownikom Rejonu, którzy działali w terenie.

 

Mirosław Rzępała

mirek@bocian.org.pl


Ocena: 0 głosów Aktualna ocena: 0

Komentarze / 0

musisz zalogować się, aby dodać komentarz... → Zaloguj się | Rejestracja