Jesienni wędrowcy

Fot. Andrzej Łukijańczuk

Obserwacja lecących dużych ptaków na niebie robi wrażenie. Właśnie teraz mamy okazję, aby zaobserwować to zjawisko. We wrześniu i październiku odlatują żurawie - na niebie zobaczyć można lecące klucze tych ptaków oraz usłyszeć na nieboskłonie charakterystyczny ich klangor. Żurawie korzystają z ładnej pogody, aby w optymalnych warunkach termicznych móc wznosić się bez większego trudu w powietrze a następnie obrać określony kierunek wędrówki.


Nie dalej jak w ostatnią niedzielę, tj. 25 IX niedaleko Siedlec, miałem okazję obserwować liczny przelot tych ptaków - w ciągu niespełna jednej godziny na południe przeleciało około 270 żurawi, a dzień wcześniej, około 250 km na północny-wschód od tego miejsca, na północnych obrzeżach Puszczy Augustowskiej "bocianowcy" zaobserwowali przelot około 500 osobników!

Pojawiły się też pierwsze obserwacje przelotnych gęsi. Na szczyt ich migracji musimy jeszcze trochę poczekać. Ptaki te (głównie trzy gatunki) obserwować można jak przelatują od września do listopada. Szczyt ich migracji z roku na rok jest nieco odmienny, uzależniony głównie od pogody. Stada gęsi lecą często na dużych wysokościach. W takich warunkach trudno jest określić, z jakim gatunkiem mamy do czynienia. Wytrawny obserwator może oznaczyć gatunek na podstawie głosów lecących ptaków. Mało wtajemniczonych już teraz zachęcam do zapoznania się lub przypomnienia sobie głosów gęsi białoczelnej, zbożowej i gęgawy - gatunków najliczniej przelatujących nad terytorium Polski. W internecie znaleźć można pomoc bez problemu, np. w specjalnie założonym temacie "Głosy ptaków Europy" na Forum "Bociana".

Oczywiście nie tylko żurawie i gęsi, ale również kilkadziesiąt innych gatunków jest aktualnie w trakcie migracji.

Warto zatem spoglądać w niebo i odnotowywać każde spotkanie stada żurawi lub gęsi, jak również ciekawe stwierdzenia innych gatunków. Zachęcam, aby wyniki swoich obserwacji znalazły się w Polskiej Kartotece Przyrodniczej.

                                   


                                    Mirosław Rzępała


Ocena: 3 głosów Aktualna ocena: 5

Komentarze / 0

musisz zalogować się, aby dodać komentarz... → Zaloguj się | Rejestracja