Leśnicy świętowali w Ostrowi

13 maja w Ostrowi Mazowieckiej odbyły się powiatowe obchody Międzynarodowego Roku Lasów.


To wielkie święto leśników, oraz ludzi na co dzień związanych z lasami państwowymi zostało zorganizowane przez Nadleśnictwo Ostrów Mazowiecka pod patronatem dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Warszawie, Burmistrza Miasta Ostrów Mazowiecka oraz starosty powiatu ostrowskiego. Impreza odbyła się na terenie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, gdzie na przestronnej sali zgromadziło się bagatelka – około 180 osób reprezentujących nadleśnictwa, firmy związane z przemysłem drzewnym, służby ochrony przyrody, szkoły i instytucje publiczne, przedstawicieli świata nauki, organizacji pozarządowych i inni.


Miłym akcentem było zaproszenie do udziału w obchodach także Towarzystwa Przyrodniczego „Bocian”, które od wielu lat współpracuje z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Warszawie. Szczególnie udane relacje towarzyszą naszej współpracy z nadleśnictwem Ostrów Mazowiecka, dlatego też zostaliśmy poproszeni o zorganizowanie wystawy mającej zaprezentować wspólne przedsięwzięcia TP „Bocian” oraz lasów państwowych. W ostatnich latach prowadziliśmy wspólnie programy, których celem była ochrona i monitoring ptaków szponiastych i bociana czarnego, inwentaryzacja obszaru Natura 2000- Puszcza Biała, chroniliśmy ptaki poprzez wywieszanie skrzynek lęgowych oraz prowadziliśmy powszechną inwentaryzację gatunków i siedlisk w lasach państwowych. Głównym zamysłem wystawy było pokazanie wszystkich wspólnych działań poprzez fotografie zorganizowane w odpowiednim układzie chronologiczno- przestrzennym. Każdy ze wspólnych projektów ilustrowało od 4- 6 zdjęć, które bez jakiegokolwiek opisu opowiedziały historię wspólnych działań. Tytuł wystawy dosłownie ilustrował nasze działania i brzmiał „Bociany dla lasów”.


Oprócz wystawy fotograficznej na stoisku „Bociana” zaprezentowano materiały wydawnicze przygotowane przez towarzystwo w ostatnich miesiącach. Część z nich odnosiła się do projektów prowadzonych z lasami państwowymi np. plakaty dotyczące ssaków pilchowatych czy też bociana czarnego. Na stoisku znajdowały się również filmy o bocianie białym, pakiety edukacyjne oraz foldery związane z ochroną bociana, błotniaka łąkowego, sów i inne.


W trakcie obchodów zaprezentowano również najlepsze prace plastyczne zgromadzone w konkursie organizowanym przez nadleśnictwo Ostrów Mazowiecka, eksponaty związane z pracą bartnika pochodzące ze skansenu kurpiowskiego w Nowogrodzie oraz wyroby drewniane zaklasyfikowane jako sztuka ogólnoużytkowa.


Częścią święta były także wystąpienia gości. Bardzo ciekawe prezentacje zaprezentował m.in. prof. Tomasz Borecki opowiadający o historii Puszczy Białej, Janusz Dawidziuk, reprezentujący Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej, który opowiedział o praktycznym zagospodarowaniu lasów.


Miłym akcentem były nagrody i wyróżnienia. Najważniejsze dla leśników wyróżnienie- kordelas otrzymał m.in. komendant powiatowej straży pożarnej w Ostrowi Mazowieckiej.


Podziękowanie za zaangażowanie i podejmowanie inicjatyw na rzecz lasów ostrowskich oraz specjalny medal wybity z okazji 90 lecia RDLP Warszawa otrzymał również niżej podpisany.


Całe spotkanie zakończyło się uroczystym poczęstunkiem zorganizowanym przez gospodarzy.
Serdecznie gratulujemy organizatorom i z okazji ich święta życzymy im samych sukcesów w pracy zawodowej.

 


Ireneusz Kaługa


Ocena: 0 głosów Aktualna ocena: 0

Komentarze / 0

musisz zalogować się, aby dodać komentarz... → Zaloguj się | Rejestracja