VIII Liczenie Derkaczy na Bagnie Całowanie

W nocy z 1 na 2 lipca 2011 r. (z piątku na sobotę) odbędzie się VIII Liczenie Derkaczy na Bagnie Całowanie. Akcja jest organizowana przez Centrum Ochrony Mokradeł we współpracy z Ogólnopolskim Towarzystwem Ochrony Ptaków. Jej celem jest monitoring liczebności wybranych ptaków – derkacza oraz innych odzywających się nocą o tej porze roku gatunków (świerszczak, strumieniówka, brzęczka, przepiórka), a także propagowanie idei badań i ochrony przyrody. Uczestnikami liczeń są wolontariusze - zarówno ornitolodzy, jak i osoby, które po raz pierwszy mają okazję usłyszeć głos derkacza.


Spotkanie organizacyjne odbędzie się w Szkole Podstawowej w Osiecku (nie w Podbieli) przy ulicy Warszawskiej 61. o godz. 20.30 Dojazd na miejsce zbiórki – zjazd z trasy nr 50 (Góra Kalwaria – Mińsk Mazowiecki) na Osieck. Podczas spotkania przedstawiona zostanie metodyka liczeń oraz odbędzie się krótki kurs rozpoznawania głosów ptaków odzywających się nocą (przeprowadzony przez Michała Maniakowskiego) oraz prezentacja na temat badań nad derkaczami (wygłoszona przez Michała Budkę). Uczestnicy zostaną podzieleni na grupy, którym przypasowane zostaną poszczególne powierzchnie do inwentaryzacji. Liczenia rozpoczną się ok. godziny 22. Po powrocie z terenu i krótkim podsumowaniu zebranych wyników, przewidziane jest ognisko oraz nocleg w szkole.


Niezbędny ekwipunek: latarka, kalosze, kompas, repelenty na komary, śpiwór i karimata (dla osób nocujących w szkole), a także jedzenie i picie do spożytkowania przy ognisku


Zgłoszenia udziału należy przysyłać na załączonym formularzu do środy 29 czerwca na adres cmok@bagna.pl


Ocena: 1 głosów Aktualna ocena: 5

Komentarze / 0

musisz zalogować się, aby dodać komentarz... → Zaloguj się | Rejestracja