Obóz nad Bugiem 2011

W dniach 22-28 sierpnia odbył się już VII obóz nad Bugiem. Celem tegorocznego obozu było odkrzaczanie muraw napiaskowych w rezerwacie „Kózki”.  Prace w „Kózkach” prowadzone są już od kilku lat, a ich efektem jest stworzenie warunków do wypasu owiec rasy świniarka, które od 2008 roku zapobiegają sukcesji wtórnej na terenie rezerwatu na kolejnych odkrzaczanych powierzchniach. W ciągu tych kilku dni prac udało się oczyścić z krzewów i siewek drzew powierzchnię ok. 16 ha w centralnej części rezerwatu. Jest to więc powierzchnia ok. 3 razy większa od tej, jaką przygotowano w 2009 roku.  Przestrzeń do wypasu owiec została więc znacznie powiększona, dlatego też trzeba było dokupić specjalne metalowe siatki ogrodzeniowe zabezpieczające stado przed wydostaniem się na ruchliwą szosę, która sąsiaduje z nowo przygotowanymi pastwiskami.


Mimo lejącego się z nieba żaru słonecznego i wręcz pustynnego klimatu wydm nadbużańskich, obozowicze dzielnie walczyli z szeregami wystających z ziemi jałowców, sosen i kopułami ciernistych krzewów. Wszechobecny był dźwięk pił i tarcz, podobnie jak zapach spalin silnikowych i żywicy padających jeden za drugim drzewek. Oprócz obozowiczów na placu boju o tereny otwarte pojawiły się też owce, które zachwycone przygotowywanym dla nich pastwiskiem beczały i nurzały się w trawach. Wiele podczas tych dni zostało zrobione, ale wiele też do zrobienia pozostało, gdyż ekspansywna armia roślinności drzewiastej gotowa jest uderzyć ze swych umocnionych pozycji ponownie. Na szczęście na straży pozostaną owce.

 


Oczywiście obozowicze oprócz karczowania ciernistych krzewów w ponad 30-stopniowym  upale mieli też inne rozrywki. Popołudnia i wieczory upływały pod znakiem rozgrywek w siatkówkę i biesiadowania przy ognisku. Z biesiadowaniem przy ognisku związana jest oczywiście przygotowana na ruszcie przez Pana Józefa Oreszczuka (opiekun stada owiec świniarek) doskonała baranina. Kto próbował, ten wie, jak wyśmienite są nadbużańskie owce wypasane na macierzankach.  Odbył się też spływ kajakowy na trasie Kózki-Mołożew.


Wszystkim uczestnikom należą się serdeczne podziękowania za poniesiony trud i wylany na murawach pot. Zrobiliśmy kawał dobrej roboty! W pracach brali udział nie tylko członkowie TPB, ale też silna reprezentacja CMOKa (Centrum Ochrony Mokradeł).

 

W obozie uczestniczyli: Magda Galus, Agnieszka  Jarosińska, Filip Jarząbkowski , Jan Jejno, Aleksandra Kobrzyńska, Katarzyna   Kotowska, Dominik Krupiński, Paweł Kulesza, Marta Lewtak, Jerzy Lewtak, Przemysław  Obłoza, Wojciech Okliński, Agnieszka Parapura, Mirosław Rzępała, Monika Stefaniak, Adam Tarłowski, Ewa Truszkowska, Marek Wierzba, Ewa …, Michał … oraz niżej podpisany.

 

Maciek Cmoch

 

 

Zdjęcia z obozu można obejrzeć w galerii zdjęć


Ocena: 0 głosów Aktualna ocena: 0

Komentarze / 0

musisz zalogować się, aby dodać komentarz... → Zaloguj się | Rejestracja