Pustułkowa tragedia

Przez południową część gminy Mordy w nocy z 7 na 8 czerwca przeszła gwałtowna burza, która spowodowała poważne uszkodzenie linii energetycznej - złamanych zostało 6 betonowych słupów. Pech chciał, że na czterech, spośród nich, zamontowane były budki dla pustułek. Na domiar złego w jednej budce znajdował się lęg z 5 kilkudniowymi pisklętami. Żadna z budek nie uległa zniszczeniu, jednak cały lęg zginął. Zabita została też samica siedząca w gnieździe.  


Chociaż to tylko jedno gniazdo spośród kilkudziesięciu w powiecie siedleckim w tym roku, ale szkoda, że w ten sposób uległo ono zniszczeniu. W bieżącym roku pustułek jest mniej niż rok temu a budki, o których mowa zostały kilka dni wcześniej wzmocnione przez Przemka Kurdeja z uwagi na usterki techniczne.


O zdarzeniu dowiedziałem się telefonicznie od Michała Dziedzica, którego ojciec pracuje w Rejonie Energetycznym Siedlce. Energetycy zadziałali szybko. W ciągu dnia zostały postawione nowe słupy, a do nich przymocowane zostały nasze budki. Po południu, gdy udałem sie na miejsce zdarzenia, w budce (już na nowym słupie), gdzie był lęg siedział samczyk - niestety w tym roku już nie odchowa potomstwa.


Mirosław Rzępała


Ocena: 0 głosów Aktualna ocena: 0

Komentarze / 1

Dodaj komentarz
musisz zalogować się, aby dodać komentarz... → Zaloguj się | Rejestracja