Sezon pustułkowy zakończony - Gmina Mordy

Na obszarze gminy Mordy (pow. 170,17 km kw.) w tegorocznym sezonie lęgowym (2011) było dostępnych dla pustułek 46 budek, w tym 30 na słupach linii energetycznych (na 8 odcinkach), pozostałe, tj. 16 - na drzewach. Z puli dostępnych budek jakie wisiały w roku 2010 ubyła jedna budka zamontowana na drzewie, które zostało ścięte. Ponadto jedna budka spadła oraz jedna na słupie uległa uszkodzeniu nie nadając się do zasiedlenia.


Do momentu napisania tej aktualności, tj. do 31.08.2011 dowieszono cztery nowe budki na drzewach oraz wymieniono dwie stare budki na drzewach na nowe.  Zaplanowane są jesienią kolejne prace poprawiające możliwość gniazdowania pustułek na terenie gminy Mordy.  W ww. pracach uczestniczyli: Marek Demianiuk, Andrzej Łukijańczuk, Wojciech Okliński i niżej podpisany.

Pustułki w sezonie 2011 przystąpiły do lęgu w 16 budach. Z tej liczby 12 par gniazdowało w budkach na słupach, zaś 4 pary - w budkach na drzewach. Poza pustułkami dwie skrzynki zajęły sójki i jedną wiewiórki.
Ustalono dokładnie wielkość lęgów pustułek w 8 skrzynkach zamocowanych na słupach energetycznych. Wynosiła ona odpowiednio: 5, 5, 5, 4, 5, 3, 6, 7 i 4 jaja.


Spośród wszystkich zajętych skrzynek młode pustułki szczęśliwie opuściły 11 gniazd. Ponadto w jednej ze skrzynek sytuacja dotycząca efektu lęgowego nie została wyjaśniona. Również przyczyny strat nie są jasne w 3 skrzynkach. Wiadomo tylko, że jedna budka z lęgiem (5 piskląt + samica) zginęły w czasie przechodzenia trąby powietrznej z 7 na 8 czerwca w okolicach wsi Pióry Wielkie, która złamała 6 słupów energetycznych. Pech chciał, że na na 4 z nich były budki, z których w jednej był lęg pustułki. (http://www.bocian.org.pl/artykuly/pustulkowa-tragedia)


Zaobrączkowano 7 młodych pustułek pochodzących z dwóch gniazd na słupach energetycznych.


Podsumowując, w bieżącym roku na 46 dostępnych budek zamontowanych na obszarze gminy Mordy, pustułki przystąpiły do lęgu w 16 (34,8%). Średnia liczba jaj w zniesieniu określona dla 8 lęgów na słupach energetycznych wyniosła 4,89. Na podstawie zebranych informacji można przyjąć, że zasiedlone budki szczęśliwie opuściło około 33 młode.


W kontrolach skrzynek uczestniczyli: Maciej Cmoch, Kamil Kryński, Tomasz Grabowski, Marcin Stępień, Przemysław Kurdej, Przemysław Obłoza, Andrzej Łukijańczuk, Krzysztof Wieleba i niżej podpisany.

 


                                    Mirosław Rzępała


Ocena: 0 głosów Aktualna ocena: 0

Komentarze / 0

musisz zalogować się, aby dodać komentarz... → Zaloguj się | Rejestracja