Sezon pustułkowy zakończony - Gmina Suchożebry (pow. siedlecki)

Na obszarze gminy Suchożebry (pow. 100,71 km kw.) w tegorocznym sezonie lęgowym (2011) pustułki miały do dyspozycji 23 budki. Wszystkie zawieszone są na drzewach.


 W okresie poprzedzającym sezon lęgowy nie prowadzono żadnych prac interwencyjnych na terenie gminy w odniesieniu do budek (remonty, przycinka gałęzi, wymiana starych budek na nowe). W przypadku około 50 % wszystkich wiszących aktualnie skrzynek niezbędne będzie przeprowadzenie odpowiednich interwencji.


Pustułki przystąpiły do lęgu w 10 budkach, tj. 43,5% ogółu dostępnych budek.
Ustalono, że z sukcesem zakończyło się 8 lęgów, w jednym przypadku nie wiadomo czy lęg zakończył się sukcesem czy stratą, w jednej budce nastąpiła strata lęgu.


Niestety, nie jest znana dokładna liczba młodych, które szczęśliwie opuściły każdą z zasiedlonych budek. W przybliżeniu można przyjąć, że ze wszystkich gniazd z sukcesem wyleciało minimum 26 młodych.


Zaobserwowano atak jastrzębia na młodą pustułkę koło Kownacisk. Nie wiadomo czy jastrząb wyciągnął podlota z budki czy też schwytał słabo lotnego młodego, który dopiero opuścił gniazdo! Ciekawostką było to, że jastrząb był odpędzany przez parę pustułek wspólnie z gniazdujacą lub przebywającą w sąsiedztwie parą wron.


Na terenie całej gminy nie wykazano istnienia innych stanowisk lęgowych pustułek poza skrzynkami lęgowymi.
Rok wcześniej, tj. w sezonie 2010, mając do dyspozycji identyczną liczbę skrzynek jak w roku 2011, pustułki zajęły 11, tj. 47,8%. Wiadomo, że z sukcesem zakończyło się na pewno 6 lęgów, w przypadku 4 zajętych budek nie wiadomo czy lęgi zakończyły się sukcesem, w jednym przypadku odnotowano stratę lęgu.


Reasumując, sezon 2011 był prawdopodobnie nieco gorszy od poprzedniego. Liczba zajętych skrzynek była o jedną mniejsza.  
W kontrolach skrzynek uczestniczył Maciej Cmoch oraz niżej podpisany.
 

Mirosław Rzępała


Ocena: 0 głosów Aktualna ocena: 0

Komentarze / 0

musisz zalogować się, aby dodać komentarz... → Zaloguj się | Rejestracja