Szlakiem Bocianich Gniazd 2007


Na trasie. Fot. Mirosław Rzępała

Pierwszego maja bieżącego roku odbył się V Rajd Rowerowy „Szlakiem bocianich gniazd” po terenie gminy Suchożebry. Tradycyjnie miejscem zbiórki przed wyruszeniem na trasę była miejscowość Krześlin. Pomimo niekorzystnych warunków pogodowych i naszych obaw, czy rajd w ogóle się odbędzie, nie zawiedli uczestnicy. Na miejsce przybyła młodzież ze szkół w Zbuczynie i Krześlinie, a także kilka osób dorosłych. Około godziny dziewiątej rano grupa licząca łącznie około 80 osób wyruszyła na trasę.

Ponieważ każdego roku staramy się uatrakcyjniać przejazd, także i tym razem trasa została zmodyfikowana. Prowadziła ona z Krześlina, przez Brzozów, Nakory aż do miejscowości Patrykozy. W tej ostatniej miejscowości uczestnicy mieli okazję podziwiać dziewiętnastowieczny pałac, będący dawniej rezydencją Teodora Lubicz-Szydłowieckiego, jednego z polskich generałów. W drodze powrotnej odwiedziliśmy cmentarz żołnierzy radzieckich, zlokalizowany niedaleko miejscowości Suchożebry, gdzie funkcjonowały dwa obozy jenieckie.
 
Uczestnicy Rajdu. Fot. Mirosław Rzępała

W trakcie rajdu uczestnicy oglądali najpiękniejsze bocianie gniazda zlokalizowane na trasie. Żywo interesowali się projektem ochrony bociana białego i związanymi z nim działaniami. Podczas postojów dyskutowano także o roli dolin rzecznych jako środowisk występowania różnych gatunków roślin i zwierząt. Trasa rajdu została poprowadzona w ten sposób, że na całym jej przebiegu można było obserwować różne gatunki zwierząt, od dość pospolitego jeszcze skowronka, poprzez pustułki do błotniaków. W okolicy oczek wodnych mijanych w kilku miejscach poruszano zagadnienia związane z projektem ochrony płazów, w którym bierze udział wiele szkół z terenu województwa. Zwrócono także uwagę na aspekt wycinania śródpolnych grusz, które akurat znajdowały się w fazie kwitnienia i wszyscy mogli je podziwiać na całej trasie.

Rajd zakończył się tradycyjnie ogniskiem w schronisku dla poszkodowanych zwierząt w Kolonii Kownaciska na posesji Powiatowego Lekarza Weterynarii – Bogdana Tarczyńskiego, gdzie każdego roku przebywają poszkodowane zwierzęta różnych gatunków.

Sprawna organizacja Rajdu mogła odbyć się tylko dzięki zaangażowaniu całej grupy przyjaciół, którym w tym miejscu serdecznie dziękujemy. Są to: Bogdan Tarczyński - powiatowy lekarz weterynarii, Jacek Świrski - wójt Gminy Suchożebry, Piekarnia Krześlin - Dariusz i Leszek Mlonek, Piekarnia „Jońscy” Suchożebry, Rzeźnik Zbuczyn, Zakład Mięsny Mościbrody, Zakład Mięsny Pluty, Zakład Drobiarski „Nasz Drób” – Ujrzanów, Janusz Szewczak, Ryszard Ryś. Kolejne majowe rajdowanie już za rok. Serdecznie zapraszamy.
 

Ireneusz Kaługa
4 V 2007 r.

Ocena: 0 głosów Aktualna ocena: 0

Komentarze / 0

musisz zalogować się, aby dodać komentarz... → Zaloguj się | Rejestracja