1% już pracuje!

Z przyjemnością  pragniemy poinformować Wszystkich Naszych Darczyńców o zakupie traktora, który już pracuje w Ostojach Przyrody TP "Bocian", tj. na "Łąkach Kazuńskich" oraz na stawach w Kraśniczej Woli.

Na zakup traktora przeznaczyliśmy 100% wpłat 1% podatku przekazanych za rok 2009 (23 247 zł), wpływy z dopłat bezpośrednich za koszone przez nas działki na Łąkach Kazuńskich w 2009 i 2010 roku (10 000) oraz darowizny osób prywatnych. Łącznie uzbieraliśmy na zakup sprzętu 38 847 zł. Dziękujemy!

Zakupiony sprzęt to profesjonalny kompaktowy traktor Pasquali VANTH 6,4.
Parametry Vantha: mała waga i napęd 4x4, umożliwiają jego pracę na grząskim, podmokłym terenie łąk, a niewielkie rozmiary ułatwiają manewrowanie na groblach stawowych. Swoją mocą – 35 KM – nie ustępuje popularnym Ursusom C-330 przy mniejszej o połowę wadze! Dzięki dodatkowym modyfikacjom wykonanym przez naszych wolontariuszy – dodaniem bliźniaczych opon, będziemy mogli wykosić te tereny, gdzie zapadały się ciężkie ciągniki. Już teraz, dzięki traktorowi, bardzo przyspieszyliśmy koszenie grobli i łąk, mniej więcej 1 godzina jego pracy zastąpi cały dzień pracy 5 wolontariuszy z wykaszarkami spalinowymi i to bardzo ciężkiej pracy.

W najbliższym czasie będziemy kompletować wyposażenie traktora, oraz kolejne maszyny potrzebne do koszenia łąk i grobli, gdyż zwykłe rolnicze kosiarki nie wystarczają. Potrzebne będą: kosiarka bijakowa tylno-boczna do wykaszania traw i ziołorości na groblach i skarpach; rozdrabniacz do koszenia inicjującego, zgrabiarki i osprzęt do zbioru biomasy – przyczepa samozbierająca lub kostkarka, zwykła przyczepa z kiprem oraz kosiarka jednoosiowa, która przejedzie i nie utonie tam, gdzie nie da rady traktor lub będzie się poruszać po skarpach. Mokre lata i postępujące zabagnienie Łąk Kazuńskich skłania nas w przyszłości, także do poszukiwania lekkiej amfibii typu Argo, gdyż już teraz, niektóre fragmenty wcześniej ręcznie wykaszanych łąk, zamieniły się w małe jeziorka, a z wywozem biomasy trzeba czekać na silne mrozy. Tak więc zbiórka funduszy nie ustaje, zdecydowanych wesprzeć nasze działania prosimy o wpłaty z dopiskiem „Ostoje przyrody TPB”.
Fundusze przeznaczymy na zakup sprzętu, paliwa i materiałów.


Jeszcze raz pragnę podziękować sponsorom, wolontariuszom i pracownikom TP "Bocian", dzięki którym możemy kontynuować nasze działania zmierzające do zachowania wartości przyrodniczych naszych Ostoi.


Adam Tarłowskiwięcej szczegółów technicznych oraz informacje o akcjach na forum:

Akce na Łąkach Kazunskich


Stawy w Kraśniczej Woli

Projekt traktorek
 


Ocena: 6 głosów Aktualna ocena: 4

Komentarze / 0

musisz zalogować się, aby dodać komentarz... → Zaloguj się | Rejestracja