Ważki temat

Wszystkich przyrodników oraz mieszkańców miast zainteresowanych przyroda zapraszamy do udziału w nowym projekcie związanym z obserwacją ważek. Któż z nas przebywając nad rzeka, stawem czy jeziorkiem osiedlowym w swoim mieście nie obserwował tych latających owadów? Nikt jednak do tej pory nie podjął się kompleksowych obserwacji życia tych pięknych owadów w miastach. Chcemy to zmienić – a dzięki stronie Ewy Miłaczewskiej (WWW.ważki.pl) staje się to możliwe!


Temat, który „ruszył” z wiosną 2011 roku — temat rzeka, będzie najpewniej rozwijany przez wiele lat i każdy mieszkaniec miast będzie mógł wziąć udział w tym programie. Pilotażowo ruszamy z Warszawą i 9 zbiornikami które obserwowałem przez kilka ostatnich lat. To jednak dopiero początek – czekamy na obserwacje tych i innych zbiorników oraz dane z innych miast.
Jak możecie pomóc?


Wystarczy spędzić trochę czasu nad którymś z wielu zbiorników wodnych lub nad miejską rzeka, kanałem i przysłać wyniki swoich obserwacji. Obserwacje te mogą, ale nie muszą, być regularne. Mogą to być wyrywkowe lub jednorazowe spotkania z ważkami miejskimi. Mogą też być to opisy obserwacji sprzed lat. Mile widziane są obserwacje w punktach już uwzględnionych na stronie zwłaszcza, jeśli znajdziemy tam „nowe” gatunki. Ważne, aby podać dane dotyczące miejsca (punktu), w którym obserwacje prowadzono, nazwy obserwowanych gatunków z datami ich napotkania oraz zarejestrowaną ilość osobników, lub choćby określenie, czy były to osobniki pojedyncze (1-5), czy liczne (>20), czy bardzo liczne. Istotne jest, czy występowały samce, samice, tandemy i czy składane były jaja. Jeśli zaobserwowane i zidentyfikowane zostaną wylinki, będziemy mieć dowody na rozwój gatunku w mieście. Takie same dowody daje napotkanie osobników teneralnych.


Warto przysyłane wyniki obserwacji poprzeć zdjęciami ważek, które nie muszą być najwyższej jakości, gdyż niekoniecznie będą publikowane. Zadaniem tych zdjęć jest raczej możliwość weryfikacji danych. Niezbędne natomiast są zdjęcia zbiorników wodnych, najlepiej w takich ujęciach, na których widoczne będą też elementy krajobrazu miejskiego.


Ten temat przygotowywany będzie przez różnych autorów. To Państwo będziecie autorami stron poświęconych poszczególnym stanowiskom — autorami, współautorami lub choćby tylko dostarczycielami danych. Ewa dla siebie przewiduję tu czynności związane z koordynacją i obsługą techniczną. Ja mogę podjąć się koordynacji obserwacji w Warszawie oraz dalszej obserwacji tych i innych zbiorników. Reszta należy do Państwa!!!


Zapraszamy do zakładki Ważki dużych miast (http://www.wazki.pl/miasta.html)
 


Michał Kaczorowski boaedon@gmail.com

(wykorzystano fragmenty tekstu autorstwa Ewy Miłaczewskiej)


Ocena: 0 głosów Aktualna ocena: 0

Komentarze / 0

musisz zalogować się, aby dodać komentarz... → Zaloguj się | Rejestracja