Z ostatniej chwili: BOĆKI LECĄ!!!

Franziska Arizzi z Turcji informuje (dostałem dziś maila): - Od 13 marca do dziś (21 marca) odnotowano 35 tys. bocianów migrujących nad terytorium Turcji. Część - 23 tys. leci przez Bosfor, a 12 tys przez płd-wschodnią Turcję.

Pogoda nad Bosforem niestety nie sprzyja naszym bocianom (tzn z wschodnio-europejskiej populacji, która wybiera ten szlak przelotu) – jest chłodno i pochmurnie. Dlatego bociany rozproszyły się - odpoczywają w dolinie Bursa na południe od Morza Marmara i na wschód od cieśniny Dardanele, oraz na pobliskich wyspach na morzu. Wszystkie ptaki odpoczywają i czekają na lepszą pogodę.

Franzisca Arizi pisze także: - Wczoraj widziałam 700 bocianów. W zeszłym roku policzono bociany migrujące nad półwyspem Erdek (to południowe wybrzeże Morza Marmara)w okresie wiosny i było ich 9 tys. W tym momencie wędrówka bocianów trwa – jest ich niewiadoma liczba na wyspach i w pobliżu cieśniny Dardanele.


Dolina Bursa na terenie Turcji to jeden z najważniejszych korytarzy wędrówek bocianów ze wschodnioeuropejskiej populacji. Przebiega on w pobliżu bardzo gęsto zaludnionych terenów, które zamieszkuje ponad 2 mln ludności, co stwarza liczne przeszkody i problemy w ochronie migrujących ptaków.

 

Arkadiusz Szaraniec

arek@bocian.org.pl


Ocena: 0 głosów Aktualna ocena: 0

Komentarze / 0

musisz zalogować się, aby dodać komentarz... → Zaloguj się | Rejestracja