Zaproszenie na koszenie

W sobotę 13 sierpnia o godzinie 8:00 Odział Warszawski TP "Bocian' organizuje koszenie i odkrzaczanie grobli na stawach w Kraśniczej Woli w ramach Dni Dzikich Kaczek.
Od dłuższego czasu środowiska przyrodnicze alarmują o problemie strzelania do piskląt ptaków wodnych podczas wczesnych polowań na kaczki: http://www.salamandra.org.pl/

15 sierpnia, w dniu rozpoczęcia polowań, wiele gatunków łownych ma jeszcze nielotne młode, a szereg gatunków chronionych również cierpi z powodu polowań i niemożności opuszczenia stawów. Na przykład w obecnej chwili na stawach w Kraśniczej Woli przebywają dwie pary łabędzi niemych z łącznie 12 pisklętami, nielotne jeszcze perkozki, łyski i krzyżówki. Popieramy projekt przesunięcia terminu polowań co najmniej o miesiąc, a na stawach z lęgowymi rybitwami na 1 października. W tym celu akcję sierpniowo - wrześniowego koszenia, odkrzaczania i zwiedzania stawów nazwaliśmy "Dni Dzikich Kaczek".

13 sierpnia - sobota - zbiórka przy mostku Namora, przy drodze z Izdebna do Grabnika (wejście na stawy), godzina 8:00. Ochotnicy powinni się wyposażyć w ubranie robocze, kosę spalinową, pilarkę, widły lub chociaż dobre chęci. Działamy na grobli Gęgawy lub Bąka. Na koniec ognisko i szaszłyki.
Akcja wykaszania będzie kontynuowana w sierpniu i we wrześniu, w związku z przygotowywaniem terenu do prac geodezyjnych związanych z planowanym projektem remontu stawów, oraz ze względu na bezpieczeństwo grobli i umożliwienie kontroli urządzeń stawowych.

15 sierpnia - poniedziałek, zwiedzanie stawów, zbiórka o godzinie 7:00 przy mostku Namora. Należy wziąć lornetkę i ubranie terenowe, mogą być potrzebne kalosze, ze względu na podtopione łąki i las.


Stawy w Kraśniczej Woli TP "Bocian" dzierżawi od Nadleśnictwa Chojnów na cele ochrony przyrody.
Działania, które podejmujemy na tym terenie opieramy wyłącznie na pracy wolontariuszy. W poprzednich latach umocniliśmy uszkodzone przez bobry groble na stawie Gęgawa, obkoszono ok. 3 km grobli.


kontakt do organizatorów 606 277 567

 

link do mapy stawów na Google Mapy

Załączniki do pobrania


Ocena: 0 głosów Aktualna ocena: 0

Komentarze / 0

musisz zalogować się, aby dodać komentarz... → Zaloguj się | Rejestracja