Zmapowaliśmy warszawskie skrzynki dla jerzyków!

Od wielu lat wieszamy skrzynki dla jerzyków, a także, chociaż w mniejszym nasileniu, dla wróbli i kawek, na warszawskich i podwarszawskich budynkach. Poza naszym Towarzystwem budki wieszają także inne instytucje – organizacje czy spółdzielnie mieszkaniowe.

Postanowiliśmy zebrać i upublicznić dane dotyczące skrzynek jerzykowych. Do tej pory na naszej stronie znajdowała się tabelka – teraz zastąpiliśmy ją mapą. Zaznaczyliśmy na niej większość budek, o których mieliśmy dokładne informacje (głównie, nie ukrywajmy, warszawskich). Jak widać, już trochę ich wisi. Mapę sporządził Mariusz Grzeniewski, za co serdecznie dziękujemy!

Naszą ogromną bolączką jest to, że mamy małą możliwość kontroli zasiedlenia tych skrzynek. Dlatego zwracamy się do wszystkich z apelem o pomoc i przyglądanie się tym budkom. Popatrzmy na mapkę – może jakieś budki widać z przystanku, z którego codziennie jeździmy do pracy? A może wiszą blisko naszego domu? Obserwacje najlepiej prowadzić rano i wieczorem (czyli wówczas, kiedy jeszcze nie jest gorąco). Jerzyki niebawem zaczną karmić pisklęta i wtedy będą aktywniej zaglądać do gniazd, więc około godzinna obserwacja powinna wystarczyć do ustalenia, czy budki są zajęte.

Jeżeli ktoś z Państwa miałby możliwość przyjrzenia się budynkowi z budkami – bardzo proszę o kontakt (marek@bocian.org.pl). Nie ukrywam, że najbardziej zależy nam na budkach warszawskich i podwarszawskich, ale informacje z innych miast też będą cenne. Dowiemy się wówczas jak i gdzie wieszać budki, aby stopień zajęcia był jak najwyższy. Przecież nie instalujemy ich po to, aby upiększały budynki, ale dla jerzyków, aby miały się gdzie rozmnażać.


LINK DO MAPY


Marek Kowalski


Ocena: 4 głosów Aktualna ocena: 4

Komentarze / 0

musisz zalogować się, aby dodać komentarz... → Zaloguj się | Rejestracja